Historia Przedszkola Integracyjnego nr 1 w Łukowie w “pigułce”.

Przedszkole zaczęło działać 30 sierpnia 1975 r. jako placówka przyzakładowa Łukowskich Zakładów Przemysłu Skórzanego “Łukbut”. Pierwszym dyrektorem była Jadwiga Trochim. Przez 8 lat zapewnialiśmy opiekę przede wszystkim dzieciom pracowników “Łukbutu”. Później fabryka obuwia przekazała przedszkole władzom miasta.

W 1984 r. zmieniono nazwę placówki z Przyzakładowego Przedszkola Łukowskich Zakładów Przemysłu Skórzanego na Państwowe Przedszkole nr 9.

Od 1 grudnia tego roku przedszkolem zaczyna kierować Władysława Ostrowska. Funkcję dyrektora sprawowała do 1989 r., kiedy to stanowisko zostało powierzone Bogusławie Krukow.

W latach 1990-93 rosły koszty utrzymania, trzeba było prowadzić bieżące remonty, doposażać placówkę. Podobnie działo się i w innych przedszkolach miejskich. Wówczas  Zarząd Miasta znacznie podniósł opłatę stałą za uczęszczanie dzieci do przedszkoli. Nad naszą placówką, gdzie wciąż sporo maluchów przyprowadzali rodzice związani z “Łukbutem”, pojawiły się czarne chmury. Niskie dochody pracujących, a także duże bezrobocie w mieście wywołały falę rezygnacji z przedszkola. Niska frekwencja powodowała zaś, że koszty utrzymania przedszkola rosły jeszcze bardziej. Łukowska Rada Miejska I kadencji rozważała likwidację “Dziewiątki”. Dzieci miały trafić do innych placówek, a nauczycielkom groziło bezrobocie.

Przeciwko likwidacji przemawiała dobra lokalizacja placówki. Mieliśmy bardzo dobre warunki lokalowe i piękny duży plac zabaw. 22 lutego 1994 r. Rada Miejska niewielką liczbą głosów odrzuciła uchwałę o likwidacji przedszkola. Trzeba było jednak znaleźć sposób na przetrwanie trudnych czasów.

Pracownicy placówki podsunęli pomysł utworzenia przedszkola integracyjnego. W Łukowie nie było ani jednej takiej placówki przedszkolnej, gdzie niepełnosprawni wychowankowie mieliby możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności na poziomie podobnym, jak ich zdrowi rówieśnicy. Jeszcze w 1994 r. zaczęliśmy przekształcać się w przedszkole integracyjne. Zainteresowanie naszą ofertą wyrażało coraz więcej rodziców. Na początku przyjęliśmy 12 niepełnosprawnych, a pracę z nimi prowadziliśmy w czterech oddziałach.

Rozpoczęły się starania o etaty dla specjalistów: psychologa, pedagoga specjalnego, logopedy, rehabilitanta, a także o formalne przekształcenie placówki. Taką uchwałę Łukowska Rada Miejska podjęła 19 września 1995 r. Wówczas staliśmy się Przedszkolem Integracyjnym nr 9.

W 1996 r. w przedszkolu były 4 oddziały integracyjne, pracowali specjaliści, sukcesywnie usuwano bariery architektoniczne w budynku. Nauczycielki podjęły dodatkowe studia z zakresu pedagogiki specjalnej, opiekuńczo-wychowawczej, integracyjnej i korekcyjnej.

7 marca 1997 r. Rada Miasta Łukowa zadecydowała o zmianie numeracji przedszkoli miejskich. Przedszkolu Integracyjnemu nadano nr 1.

Po odchodzącej na emeryturę Bogusławie Krukow stanowisko dyrektora w latach 2002-2012 objęła Zofia Grzegrzółka. Następnie dyrektorem została Małgorzata Piotrowska i pełniła tę funkcję do 2018 r. Obecnie dyrektorem naszej placówki jest Małgorzata Piotrowska (przypadkowa zbieżność imienia i nazwiska z poprzednim dyrektorem).

W naszym przedszkolu jest pięć grup wiekowych. W trzech z nich funkcjonują oddziały integracyjne. Do dyspozycji na stałe zatrudniamy specjalistów takich jak: pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, psycholog i neurologopeda.

W ciągu ostatnich 10 lat zostały wymienione okna, wykonano remont łazienek w pierwszej grupie i przy gabinecie specjalistów. Wymieniono instalacje: elektryczną, przeciwpożarową i centralnego ogrzewania. Utworzona została Sala Terapii Sensorycznej i wyposażona dzięki pomocy Fundacji Polsat. Powstał nowy gabinet logopedyczny.

Dokonano docieplenia budynku przedszkola. Przekształcano plac zabaw tak, aby był pokryty w całości trawiastą nawierzchnią, wymieniono sprzęt do zabaw na  nowoczesny, atestowany i przystosowany do zabaw dla dzieci. Utworzono przedszkolny ogród, a w nim urządzone ścieżki edukacji przyrodniczej gdzie nasi wychowankowie poznają zioła i kwiaty, warzywa i owoce, krzewy. Na drzewach zostały umieszczone „budki lęgowe” oraz zostały wykonane karmniki dla ptaków. Dokonano nasadzenia  drzew tworząc mini las i sad oraz kwiatów.

Obiekt na którym znajduje się przedszkole oraz  plac jest ogrodzony i bezpieczny.

Nad bezpieczeństwem dzieci podczas zabaw i integracji, a także nad ich wychowaniem i przedszkolną edukacją czuwa doświadczona kadra pedagogiczna, specjaliści oraz pracownicy obsługi.

Zapraszamy dzieci i ich rodziców do zapoznania się z ofertą naszego przedszkola.